2017-03-21

Wezwanie do zapłaty – jak postępować z niepłacącym dłużnikiem

wezwanie-do-zapłaty Wezwanie do zapłaty - jak postępować z niepłacącym dłużnikiem

Głównym problemem przedsiębiorców – zarówno mniejszych, jak i większych – pozostają niezapłacone wierzytelności. Przedsiębiorcy zawierają umowy (ustne lub pisemne), wykonują swoje zobowiązania, wystawiają faktury i…. czekają na zapłatę. Niejednokrotnie oczekiwanie trwa wiele miesięcy, a nawet lat. Niektórzy przedsiębiorcy rezygnują z dochodzenia swojej należności, a niektórzy czekają w nadziei, że dłużnik wreszcie zapłaci.

Dzisiejszym wpisem chcielibyśmy rozpocząć nowy cykl na naszym blogu. W kolejnych artykułach będziemy opisywać czynności, jakie należy podjąć aby skutecznie odzyskać wierzytelność. Wskażemy na co należy zwrócić uwagę i czego się wystrzegać, a także jak zachować się podczas rozprawy sądowej. Omówimy tematyką przedawnienia roszczeń oraz wpływu przedawnienia na możliwość dochodzenia wierzytelności. Dodatkowo zajmiemy się obroną przeciwko niezasadnemu zasądzeniu roszczenia.

Wezwanie do zapłaty – od czego zatem należy zacząć? 

Aby skutecznie dochodzić przed sądem zapłaty wierzytelności, w pierwszej kolejności, należy wezwać dłużnika do zapłaty. Dokonuje się tego za pomocą jednego z popularniejszych pism, jakim jest wezwanie do zapłaty. I właśnie to pismo chcielibyśmy dzisiaj Wam przybliżyć. Zachęcamy też do przeczytania artykułu w całości, bo pod koniec czeka na Was niespodzianka!

W jaki sposób wezwać dłużnika do zapłaty?

Służy ku temu pismo wezwanie do zapłaty. Jest to najczęściej pierwsze pismo doręczane oficjalnie dłużnikowi, któremu dajemy znać, że mamy świadomość niezapłaconej wierzytelności i że będziemy dochodzić jej zapłaty. Wezwanie do zapłaty powinno mieć formę pisemną oraz powinno zawierać:

  • oznaczenie dłużnika,
  • wskazanie kwoty, której zapłaty się domagamy,
  • oznaczenie wierzytelności (np. wskazanie faktur, których zapłaty się domagamy),
  • wskazanie terminu, do którego będziemy oczekiwać na zapłatę (np. w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania),
  • wskazanie rachunku bankowego, na który ma nastąpić zapłata,
  • informację, że w razie braku zapłaty sprawa zostanie skierowana do sądu.

W jaki sposób doręczyć dłużnikowi wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty powinno zostać wysłane listem poleconym za potwierdzeniem nadania oraz odbioru. Istotnym jest abyśmy posiadali dowód nadania wezwania do zapłaty albowiem będzie to potrzebne do złożenia pozwu. Nie należy się również martwić w sytuacji, gdy dłużnik nie odbierze przesyłki listowej. Najważniejsze jest, że podjęliśmy próbę wezwania dłużnika do zapłaty i dysponujemy kopią wezwania oraz dowodu nadania.

I na koniec… obiecana niespodzianka!

Wskazaliśmy już jak powinno wyglądać wezwanie do zapłaty oraz jak należy je doręczyć. Żeby jeszcze bardziej ułatwić Wam zadanie przygotowaliśmy specjalnie dla Czytelników naszego bloga wzór wezwania do zapłaty wraz z komentarzem. Pismo dostaniecie od nas całkowicie za darmo, wystarczy że zapiszecie się na nasz newsletter przez poniższy formularz, a już po chwili na Waszą skrzynkę zostanie przesłany aktywny link, z którego będziecie mogli pobrać wzór. Wezwanie do zapłaty dostaniecie w dwóch wersjach: z komentarzem i omówieniem poszczególnych elementów oraz w wersji do samodzielnego uzupełnienia.

Oczywiście na indywidualne zlecenie nasza Kancelaria odpłatnie przygotowuje także wezwania do zapłaty sygnowane pieczątką i podpisem adwokata. Wówczas to my bierzemy na siebie procedurę doręczenia wezwania dłużnikowi oraz całą korespondencję z nim. Wystarczy, że udzielicie nam stosownego pełnomocnictwa. Jeżeli jesteście zainteresowani konsultacją lub poradą prawną dotyczącą windykacji roszczeń zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszą Kancelarią. Nasi adwokaci służą pomocą we wszystkich tego typu sprawach.

Windykacja , , , , , ,
Komentarzy: 2
  1. Super artykuł. Gratuluję! Daje dużo świeżości i nowego poglądu na stare windykacje wykonane we własnym zakresie, które nie przyniosły pożądanego efektu 😉

    • Dziękujemy za pozytywne słowa 🙂 I zapewniamy, że to nie wszystko – to dopiero pierwszy artykuł z nowej serii. Będziemy dalej omawiać jak w praktyce krok po kroku dochodzić swoich należności. Już teraz zapraszamy 🙂

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *