Księgi wieczyste i postępowanie wieczystoksięgowe

Księgi wieczyste prowadzone są dla wszystkich nieruchomości – zarówno tych tylko gruntowych jak i zabudowanych. Także lokale mieszkalne wyodrębnione z budynku posiadają swoje własne księgi wieczyste. Nabycie nieruchomości wiąże się zawsze z koniecznością dokonania odpowiednich wpisów w księdze wieczystej – w dziale II każdorazowo należy wpisać nowego właściciela lub współwłaścicieli. Większość umów dotyczących nieruchomości zawierana jest przed notariuszem. W takim przypadku to notariusz przygotowuje i składa w imieniu wnioskodawcy wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej. W wielu jednak przypadkach zmiany w księdze wieczystej należy dokonać samodzielnie – poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza sądowego i wszczęcie postępowania wieczystoksięgowego. W takich momentach przydatny może się okazać dobry prawnik lub adwokat, który za wnioskodawcę dokona wszystkich niezbędnych formalności.

Postępowanie wieczystoksięgowe – w jakich sprawach możemy pomóc?

Nasza kancelaria w Pruszkowie oferuje Państwu usługi prawne związane ze wszelkimi postępowaniami dotyczącymi ksiąg wieczystych i spraw wieczystoksięgowych. Naszym Klientom zapewniamy porady prawne (w tym porady prawne online), zastępstwo procesowe przed sądami wieczystoksięgowymi, pomoc prawną przed urzędami gminy (geodezja, architektura) m.in. w zakresie:

  • sprawy o założenie księgi wieczystej,
  • sprawy o dokonanie zmian w księdze wieczystej,
  • sprawy o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Dodatkowo, posiadając odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie przygotowujemy na zlecenie naszych Klientów umowy nabycia nieruchomości wraz z odpowiednimi zabezpieczeniami, umowy podziału nieruchomości, zniesienia współwłasności i inne umowy związane z rynkiem nieruchomości. Przed transakcją natomiast możemy przeprowadzić dla Państwa audyt – badanie stanu prawnego nieruchomości.

Księgi wieczyste w Warszawie i okolicach

Nasze usługi oferujemy na terenie całego województwa mazowieckiego (w szczególności: Pruszków, Warszawa, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Piaseczno). Niejednokrotnie już jednak pomagaliśmy naszym Klientom także poza tym obszarem. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią, gdzie będą mogli Państwo umówić się na spotkanie z jednym z naszych adwokatów.