2021-01-18

Separacja a rozwód – na co się zdecydować?

separacja-a-rozwod Separacja a rozwód - na co się zdecydować?

Klienci, którzy przychodzą do naszej kancelarii adwokackiej w Pruszkowie, często pytają się jaka jest różnica pomiędzy separacją a rozwodem. Wiele osób zastanawia się nad tym co jest dla nich lepszym rozwiązaniem… pozew o separację czy pozew o rozwód?

Separacja a rozwód

  1. Rozwód – Zgodnie z przepisem art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.
  2. Separacja – Zgodnie zaś z przepisem art. 611 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację.

Separacja a rozwód – jakie są różnice?

Różnica pomiędzy rozwodem a separacją wydaje się niewielka, jednakże jest ona zasadnicza. Aby orzec rozwód, rozkład pożycia pomiędzy małżonkami musi być nie tylko zupełny, ale przede wszystkim trwały, w przeciwieństwie do separacji, gdzie istotą jest możliwość odnowienia relacji i powrotu do wspólnego życia. Warto podkreślić, że zdania małżonków co do stopnia rozkładu mogą być odmienne, a w tym samym postępowaniu jeden z nich może żądać orzeczenia rozwodu, a drugi orzeczenia tylko separacji. Sąd rozważy wówczas czy zaistniała przesłanka trwałości rozkładu pożycia pomiędzy małżonkami i jeżeli dojdzie do wniosku, że przesłanka ta została spełniona orzeknie rozwiązanie małżeństwa przez rozwód.

Należy również zauważyć, że orzeczenie separacji jest „odwracalne”. W osobnym postępowaniu, na zgodne żądanie małżonków sąd orzeka o zniesieniu separacji. Tymczasem rozwiązanie małżeństwa przez rozwód ma skutek trwały. Aby powrócić do małżeństwa należy ponownie wziąć ślub.

Zobacz też: prawnik rozwody Warszawa

Separacja – skutki separacji

Orzeczenie separacji ma bardzo zbliżone skutki jak orzeczenie rozwodu, warto jednak zwrócić uwagę na różnice. Małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć kolejnego małżeństwa, jak również przyjmuje się, że jest zobowiązany do zachowania wierności. W niektórych sytuacjach małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są również do wzajemnej pomocy.

Wniosek o separację

Biorąc pod uwagę powyższe należy zawsze pamiętać, że skutki rozwodu i separacji są podobne. Panujące pomiędzy małżonkami relacje, ich nastawienie do małżeństwa a także perspektywy na przyszłość powinny odgrywać istotną rolę przy ostatecznych decyzjach. Warto może w pierwszej kolejności zastanowić się nad separacją, a dopiero – w razie braku poprawy stosunków małżeńskich i perspektyw na wspólne życie – nad pozwem rozwodowym.

***

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do komentowania lub bezpośredniego kontaktu z naszą Kancelarią.

Porady rozwodowe, Prawo rodzinne , , , , , , , ,
Komentarzy: 3
  1. Najlepszym sposobem jest dogadać się i nie bawić się w separację czy rozwód 🙂 Życie wielu osób byłoby wtedy prostsze i przyjemniejsze 🙂 Tak całkiem na poważnie, to przeraża mnie ilość rozwodów wśród znajomych. Nie wiem czy to jakieś dziwne czasy nastały czy ludzie po prostu nie potrafią ze sobą rozmawiać. Bardzo dobry artykuł, z pewnością przyda się osobom zainteresowanym tematem. Tak całkiem po ludzku życzę aby takich osób było jak najmniej 🙂

    • Nie zawsze niestety jest to możliwe. Warto jednak na każdym etapie rozmawiać i dążyć do ugodowego załatwienia wszelkich sporów, do czego zawsze namawiamy w naszej codziennej pracy. Dziękujemy za wizytę na blogu 🙂

  2. Moim zdaniem jesli druga osoba nie zawiniła jakoś bardzo, a po prostu nie możemy się dogadać, dobrze jest zdecydowac sie na separację. Dzieki temu będziemy mogli podzielić najważniejsze sprawy. Jednocześnie separacja daje możliwośc przemyslenia całej sprawy. Wiele osób upewnia się w niej o konieczności rozwodu.

    Są jednak sytuacje, w ktorych ludzie decydują się zacząć ze soba rozmawiać. Emocje opadaja. Znacznie łatwiej odwrócić separację niż rozwód.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *