2016-08-30

Do którego sądu złożyć pozew o rozwód?

pozew-o-rozwód Do którego sądu złożyć pozew o rozwód?

Jakiś czas temu pisaliśmy o różnicach pomiędzy separacją a rozwodem. Gdy jesteśmy już zdecydowani na wniesienie pozwu o rozwód, odpowiedź na pytanie, do którego sądu złożyć dokumenty wydaje się być z pozoru oczywista. Przecież niemal w każdym większym mieście działa sąd, a nawet jeżeli go nie ma, to znajduje się w mieście sąsiednim.

Ustalenie sądu właściwego w sprawach rozwodowych wcale nie jest jednak takie proste. Nie każdy sąd jest bowiem właściwy do orzekania o rozwodach.

Który zatem sąd rozpozna pozew o rozwód?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że właściwymi rzeczowo do rozpoznania spraw rozwodowych są wyłącznie sądy okręgowe. Tworzy się je dla obszarów właściwości co najmniej dwóch sądów rejonowych. Pomimo zatem, że np. w Pruszkowie znajduje się sąd (Sąd Rejonowy), to i tak właściwym dla spraw rozwodowych będzie sąd położony kilkanaście kilometrów dalej tj. Sąd Okręgowy w Warszawie.

Nie oznacza to jeszcze, że każdy może wszcząć sprawę rozwodową przed którymkolwiek sądem okręgowym w Polsce.  Każdy z sądów okręgowych rozpoznaje bowiem tylko te sprawy, które mieszczą się w jego obszarze terytorialnym.

Przepisy precyzują zatem, że pozew o rozwód powinien być wytoczony przed sądem okręgowym, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania. Przykładowo, jeżeli małżonkowie mieszkali wspólnie w Grodzisku Mazowieckim i jedno z nich nadal tam mieszka, to właściwym miejscowo będzie Sąd Okręgowy w Warszawie.

Jeżeli jednak nie został spełniony taki warunek, w powyższym przykładzie oboje z małżonków przeprowadzili się poza okręg warszawski, np. do Żyrardowa, to sądem właściwym będzie sąd okręgowy miejsca zamieszkania strony pozwanej. Jeżeli nie można ustalić miejsca zamieszkania strony pozwanej, sądem właściwym będzie sąd okręgowy miejsca zamieszkania powoda.

 

Co w sytuacji gdy pozew o rozwód zostanie złożony w niewłaściwym sądzie?

W takim przypadku sąd, do którego trafi pozew przekaże sprawę do sądu właściwego. Przekazanie pozwu o rozwód może jednak potrwać wiele miesięcy, co niewątpliwie w znaczący sposób przedłuży okres rozpoznania sprawy.

***

Jeżeli wpis okazał się wartościowy, zachęcamy do komentowania i dalszego udostępniania. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszą Kancelarią, która w sposób kompleksowy i profesjonalny udziela wsparcia we wszelkich sprawach rodzinnych.

Porady rozwodowe, Prawo cywilne, Prawo rodzinne , , , , , , ,

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *