2017-09-12

Zmiana nazwiska po rozwodzie

zmiana-nazwiska-po-rozwodzie Zmiana nazwiska po rozwodzie

Po orzeczeniu i uprawomocnieniu się rozwodu przychodzi czas na uporządkowanie osobistych spraw. Jak mogliście przeczytać w jednym z naszych artykułów dotyczących wyroku rozwodowego, sąd rozwodowy nie zajmuje się kwestią nazwisk byłych małżonków. Kwestia ta bowiem należy do kategorii spraw administracyjnych. Byli małżonkowie często zaś nie wyobrażają sobie noszenia po rozwodzie nazwiska nabytego od drugiego małżonka. Zmiana nazwiska po rozwodzie okazuje się być jedną z ważniejszych spraw do załatwienia. Co zatem należy zrobić aby powrócić do nazwiska sprzed zawarcia związku małżeńskiego?

Zmiana nazwiska po rozwodzie – jak wrócić do swojego poprzedniego nazwiska?

Rozwiedziony małżonek, który zmienił swoje dotychczasowe nazwisko może powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem związku małżeńskiego tylko poprzez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem. Żaden inny organ nie jest uprawniony do przyjęcia takiego oświadczenia. Jak już wspomnieliśmy, również sąd nie może zamieścić takiego orzeczenia w samym wyroku rozwodowym.

Czy takie oświadczenie musi zostać złożone osobiście przez zainteresowanego?

Stosowne oświadczenie powinno być złożone osobiście w obecności kierownika urzędu stanu cywilnego lub konsula. Nie może być ono złożone przez umocowanego do tego pełnomocnika. Tym bardziej oświadczenie takie nie może zostać złożone pisemnie i wysłane listem do kierownika urzędu stanu cywilnego.

Do jakiego nazwiska może wrócić rozwiedziony małżonek?

Rozwiedziony małżonek może wrócić jedynie do „poprzedniego” nazwiska, które nosił przed zawarciem związku małżeńskiego. „Poprzednie” nazwisko nie jest przy tym tożsame z nazwiskiem rodowym. Jeżeli bowiem rozwiedziony małżonek przed zawarciem związku małżeńskiego nosił jeszcze inne nazwisko np. swojego poprzedniego małżonka, to może wrócić wyłącznie do tego ostatniego nazwiska, a nie nazwiska rodowego.

tryb-uproszczony_blog Zmiana nazwiska po rozwodzie

Zmiana nazwiska po rozwodzie – termin do złożenia oświadczenia

Zainteresowany małżonek ma na złożenie stosownego oświadczenia tylko 3 miesiące od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. W przypadku niedochowania tego trzymiesięcznego terminu zmiana nazwiska będzie mogła nastąpić już tylko w trybie administracyjnym na podstawie ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska. Zaznaczyć przy tym należy, że w trybie administracyjnym zmienić nazwisko można wyłącznie z ważnych powodów i w razie zaistnienia określonych w tej ustawie przesłanek. Warto zatem pamiętać aby nie przegapić tego terminu i zająć się kwestią nazwiska zaraz po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego.

Czy można domagać się od byłego małżonka zmiany nazwiska?

Wielu klientów zastanawia się również, czy może domagać się od byłego małżonka aby wrócił on do poprzedniego nazwiska. Rozwiedzionym osobom niejednokrotnie przeszkadza fakt, że były małżonek nadal nosi jego nazwisko. Przedmiotową kwestię rozstrzygnął Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 2 lutego 1978 r. wskazując, że:

“Były mąż nie może domagać się odebrania swojej byłej żonie prawa do nazwiska nabytego przez małżeństwo, jako że Kodeks rodzinny i opiekuńczy takiej możliwości nie przewiduje.” (postanowienie SN z dnia 02.02.1978 r., IV CZ 11/78)

Podkreślić przy tym należy, że wspomniane orzeczenie pozostaje wciąż aktualne. Tylko osoba, której to dotyczy może decydować o nazwisku, które będzie nosić po orzeczeniu rozwodu.

***

Mamy nadzieję, że dzisiejszym artykułem rozwialiśmy wszystkie wątpliwości związane ze zmianą nazwiska po rozwodzie.

Jeżeli tekst okazał się przydatny będziemy wdzięczni za dalsze udostępnienia oraz Wasze komentarze. Zachęcamy także do lektury innych naszych artykułów dotyczących spraw rodzinnych oraz rozwodowych. Jeżeli natomiast szukacie prawnika – specjalisty od rozwodów, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dostępną tutaj –> sprawy rozwodowe. Zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu z Kancelarią. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby udzielić wsparcia prawnego na najwyższym poziomie.

Porady rozwodowe, Prawo rodzinne , , , ,
Komentarzy: 2
  1. Ciekawy post. Pozdrawiam.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *