2017-08-08

Co to jest sprawa gospodarcza? Czym jest sąd gospodarczy?

 

sprawa-gospodarcza_blog-1 Co to jest sprawa gospodarcza? Czym jest sąd gospodarczy?

Każdy przedsiębiorca, prędzej czy później staje przed dylematem, czy wnosić pozew o zapłatę do sądu czy też nie. Jeżeli zdecyduje się na dochodzenie swoich roszczeń przed sądem, musi wiedzieć nie tylko w jakim trybie powinien zainicjować sprawę, ale także – przede wszystkim – do którego wydziału sądu wnieść swój pozew. Po ustaleniu zatem właściwego trybu postępowania (tryb uproszczony lub tryb zwyczajny) nadszedł czas aby zastanowić się, czy nasza sprawa jest sprawą gospodarczą. Okoliczność ta ma istotne znaczenie przy wyborze właściwego sądu. Pozew może być bowiem złożony w sądzie gospodarczym albo w wydziale cywilnym. O tym, kiedy właściwy jest sąd rejonowy a kiedy okręgowy napiszemy następnym razem, dzisiaj chcielibyśmy się skupić nad zagadnieniem co to jest sprawa gospodarcza i czym jest sąd gospodarczy.

Co to jest sprawa gospodarcza?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. W sytuacji, gdy jesteśmy przedsiębiorcami i chcemy pozwać o zapłatę innego przedsiębiorcę, w zakresie prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, nasza sprawa będzie miała zawsze charakter gospodarczy. Przykładowo, jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą w postaci hurtowni spożywczej i sprzedaliśmy innemu przedsiębiorcy sto opakowań jogurtu w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, to postępowanie o zapłatę za przedmiotowy towar będzie sprawą gospodarczą. Oznacza to, że właściwym będzie sąd gospodarczy.

Czym jest sąd gospodarczy?

Sąd gospodarczy jest odrębną jednostką organizacyjne utworzoną w sądach rejonowych lub sądach okręgowych. Sąd gospodarczy zajmują się rozpoznawaniem spraw gospodarczych. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie w każdym sądzie rejonowym znajduje się sąd gospodarczy (wydział gospodarczy). W takim przypadku sprawy gospodarcze prowadzone są przez wydziały innych sądów rejonowych. Przykładowo Sąd Rejonowy w Pruszkowie nie posiada wydziału gospodarczego, a sprawy gospodarcze z obszaru właściwości tego sądu są rozpoznawane przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XV Wydział Gospodarczy.

Czy w sprawach o zapłatę zawsze właściwym będzie sąd gospodarczy?

Nie zawsze właściwym w sprawach o zapłatę będzie sąd gospodarczy. Jeżeli np. przedsiębiorca ma zamiar pozwać o zapłatę konsumenta, to wówczas sprawa będzie miała charakter cywilny. W konsekwencji właściwym do rozpoznania naszej sprawy będzie sąd rejonowy lub sąd okręgowy – odpowiedni wydział cywilny.

Podsumowanie: Kiedy należy wnieść powództwo do sądu gospodarczego?

Sprawa gospodarcza zawsze powinna trafić do rozpoznania do sądu gospodarczego. Żeby jednak móc powiedzieć, że nasza sprawa ma charakter gospodarczy, musi ona spełniać jednocześnie wszystkie poniższe kryteria:

  • stroną pozywającą jest przedsiębiorca,
  • drugą stronę – pozywaną – jest również przedsiębiorca,
  • sprawa związana jest z prowadzoną działalnością gospodarczą obu stron.

***

Mamy nadzieję, że odpowiedź na pytanie czym jest sprawa gospodarcza jest już prosta i nie budzi żadnych wątpliwości. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania odnośnie dzisiejszego artykuły, zachęcamy do komentowania. Przypominamy również, że nasi adwokaci specjalizują się w prowadzeniu spraw gospodarczych przed sądami gospodarczymi. Jeżeli jesteście zainteresowani naszymi usługami zachęcamy do odwiedzenia zakładki prawo gospodarcze, a także do bezpośredniego kontaktu z Kancelarią.

Jednocześnie, przypominamy, że na naszym blogu opublikowaliśmy artykuł omawiający wszystkie szczegóły dotyczące wezwania do zapłaty. Możecie też darmowo pobrać wzór takiego wezwania, który pomoże Wam w dotarciu do dłużnika. Wystarczy, że wypełnicie poniższy formularz, a już po chwili na Waszą skrzynkę mailową wpadnie gotowy do uzupełnienia wzór wezwania do zapłaty. Od ręki, i całkowicie bezpłatnie!

 

Działalność gospodarcza, Windykacja , , , , , , , ,
1 komentarz
  1. A co w przypadku, gdy jako Spółka dochodzimy podatku VAT z tytułu FV wystawionej za najem pojazdu zastępczego?
    W umowie najmu oraz w fakturze jako nabywca wskazana jest osoba fizyczna, bez wzmianki o tym, iż prowadzi działalność gospodarczą (w rzeczywistości prowadzi, widnieje w CEIDG itd). Samochód wynajęto w związku z likwidacją szkody z OC sprawcy kolizji, Ubezpieczyciel przyznał zwrot kosztów najmu, jednakże tylko w kwocie netto, gdyż samochód był wykorzystywany do czynności opodatkowanych i ma możliwość odliczenia VATu.
    Czy w takiej sytuacji właściwy będzie wydział gospodarczy?

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *