Jeżeli małżonkowie nie są zgodni w zakresie rozstrzygnięć rozwodowych np. w sprawie kontaktów z małoletnimi dziećmi czy też wysokości alimentów, to postępowanie w sprawie o rozwód może trwać nawet kilka lat. Tymczasem dopiero końcowy wyrok w sprawie rozwodowej rozstrzyga m.in. o alimentach, kontaktach z dziećmi, czy władzy rodzicielskiej (więcej na temat rozstrzygnięć sądu rozwodowego można przeczytać w naszym osobnym artykule). Zachodzi zatem pytanie co zrobić aby w trakcie sprawy rozwodowej drugi małżonek przyczyniał się do zaspokajania potrzeb rodziny? W jaki sposób zobowiązać go do zapłaty alimentów na dzieci? W jaki sposób ustalić jego kontakty z dziećmi? Rozwiązaniem jest tzw. postępowanie zabezpieczające. Dochodzi w nim do zabezpieczenia roszczeń dochodzonych w toku rozwodu na czas trwającej sprawy sądowej.
Co to jest zabezpieczenie roszczeń?
Każda ze stron może złożyć w sprawie rozwodowej wniosek o zabezpieczenie roszczeń na czas toczącego się postępowania rozwodowego. Składając taki wniosek można domagać się aby sąd zobowiązał drugiego małżonka do zaspokojenia potrzeb rodziny i do zapłaty alimentów. Można również wnosić o wydanie rozstrzygnięcia w zakresie władzy rodzicielskiej oraz kontaktów drugiego małżonka z małoletnimi dziećmi. Chodzi o to, żeby w czasie trwającego, często latami, postępowania rozwodowego, strony były zobowiązane do określonych obowiązków względem siebie i swoich dzieci. Najczęściej zabezpieczenie roszczeń sprowadza się do wydania przez sąd obowiązku zapłaty alimentów na rzecz dzieci w konkretnej wysokości w stosunku do rodzica, z którym dzieci nie mieszkają oraz do obowiązku uszanowania szczegółowo określonych kontaktów takiego rodzica z dziećmi przez drugą stronę.
Czy po wszczęciu sprawy o rozwód można zainicjować inne postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej, kontaktów czy alimentów?
Jeżeli sprawa o rozwód jest w toku, nie może być wszczęta odrębna sprawa o zaspokajanie potrzeb rodziny, o alimenty, czy postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej lub kontaktów. Kwestie te w czasie trwania sprawy o rozwód mogą zostać rozstrzygnięte wyłącznie przez sąd rozwodowy, właśnie w ramach tzw. postępowania zabezpieczającego. Pozew lub wniosek dotyczący w/w okoliczności złożony po wszczęciu sprawy o rozwód powinien zostać przekazany sądowi rozwodowemu. Z kolei sprawy, które zostały wszczęte jeszcze przed złożeniem pozwu rozwodowego ulegają zawieszeniu do czasu zakończenia sprawy o rozwód.
W jaki sposób sąd orzeka w postępowaniu zabezpieczającym?
Po złożeniu wniosku o zabezpieczenie roszczeń sąd powinien wydać w tym zakresie stosowne postanowienie. Z tego powodu albo wyznacza oddzielne posiedzenie, albo rozstrzyga w przedmiocie zabezpieczenia roszczeń na zwykłej rozprawie rozwodowej. W sprawach dotyczących pieczy nad małoletnimi dziećmi i kontaktów z dzieckiem sąd zawsze orzeka po przeprowadzeniu rozprawy.
Co się dzieje z zabezpieczeniem roszczeń po prawomocnym zakończeniu sprawy rozwodowej?
Po upływie miesiąca od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego uwzględniającego nasze roszczenia zabezpieczenie upada. Oczywiście zabezpieczenie upada również w razie prawomocnego oddalenia naszych wniosków lub w razie prawomocnego umorzenia postępowania. Po rozwodzie to wyrok rozwodowy kształtuje wzajemne prawa i obowiązki byłych małżonków. Zabezpieczenie służy wyłącznie ukształtowaniu sytuacji na czas trwania rozwodu.
***
Jak zatem wyraźnie można dostrzec już w pozwie rozwodowym (albo odpowiedzi na pozew) warto pamiętać o prawidłowym sformułowaniu wszystkich swoich żądań, także tych związanych z zabezpieczeniem ich na czas trwania postępowania. Czasami sprawa rozwód jest nieskomplikowana i trwa stosunkowo krótko – często jednak cała procedura zajmuje dużo więcej czasu niż można by się spodziewać. Zabezpieczenie roszczeń jest w takich wypadkach jedyną formą prawnego zabezpieczenia interesów swoich i dzieci.
Mamy nadzieję, że dzisiejszym artykułem pomogliśmy wyjaśnić na czym taka procedura polega i dlaczego jest ona ważna w toku sprawy rozwodowej. Jeżeli wpis okazał się wartościowy będzie nam niezmiernie miło, jeżeli dacie nam o tym znać. Czekamy na Wasze komentarze i udostępnienia. W przypadku jakichkolwiek pytań pozostajemy do Waszej dyspozycji. Zapraszamy także do bezpośredniego kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką w Pruszkowie, gdzie można umówić się na spotkanie z jednym z naszych adwokatów z Warszawy/Pruszkowa specjalizujących się sprawach rozwodowych oraz sprawach rodzinnych wszelkiego typu.
warto też pamiętać o osobach których zabezpieczenie dotyczy jako płatników. mój brat nie miał nic do gadania gdy sąd nałożył 1200 alimentów tymczasowych dla niego na dzieci… i nawet mimo że się odwołam (za radą z tego portalu: https://www.eporady24.pl/decyzja_o_zabezpieczeniu_roszczenia_o_alimenty_w_czasie_procesu_rozwodowego,pytania,3,16,4075.html ) to sąd utrzymał tą kwotę. dodam, że brat zarabiał 1900 zł… ot sądy polskie :///
Niestety, nikt nie jest w stanie zagwarantować jakie będzie ostateczne orzeczenie sądu – działa to w dwie strony. Ważne jest jednak w jaki sposób sprawa jest prowadzona od samego początku. Często pomoc profesjonalnego pełnomocnika sprzyja lepszemu korzystaniu z własnych praw.
Widocznie miał potencjał, żeby zarabiac wiecej, ale prawdopodopbnie mu sie nie chciało bo wołal pic piwo i ogladac mecze. Gdyby nie było rozwodu to musiałby zwiekszyc zarobki, zeby utrzymac rodzine. Rozwód nie zwalania z dbania o dzieci i o była żone, a raczej to wzmacnia. Związek małżenski to konsekwencje prawne do konca życia.